Göran Schmidts hemsida



Main menu: Start | Rörö | Skapelsefrågan | Bibelrelaterat | Kontakt

Fjällfiling

Maj 2026

Hasselmus (lite AI-uppsnyggad av Franz Bachinger, Pixabay)

Den allra första månadsreflektionen jag skrev till min då nya webbsida för drygt 15 år sedan (januari 2011) var lite grand av meta-karaktär. Det vill säga den handlade om just att skapa en webbsida. Jag hade redan då insett den hårda vägen att det i praktiken är nästintill omöjligt att ändra strukturen på en sådan i efterhand.


Varför är det så svårt? Det beror på att en webbsida är uppbyggd ungefär som ett träd. Om en blind hasselmus ska ta sig från en kvist i trädet till en annan där han vet att hans käresta sitter måste han memorera längs vilka grenar han ska gå och i vilken ordning han ska välja dem.

Om någon elak arborist (trädexpert) klättrar upp i trädet och sågar av någon av grenarna däremellan, eller kanske ympar in någon ny som inte fanns där innan, så kommer de två mössen sannolikt aldrig att mötas. Listan som den blinde hasselmuskavaljeren memorerat stämmer nämligen inte längre med verkligheten. Om han följer den kommer han i bästa fall att hamna på en helt annan slutkvist, men mest troligast trilla ned.

Den blinde musens kom-i-håg-lista motsvarar en länk på en webbsida. Bara sidan du just nu läser från har ett trettiotal sådana klickbara alternativ som kan leda dig till andra ställen inom webbplatsen och i vissa fall till andra ställen på internet. Om jag skulle ändra någonting ”långt ner” i mitt webbsidesträd, som till exempel lägga till eller ta bort en sida eller bara ändra en bokstav i namnet på någon av dem, så kommer alla besökare att hamna helt fel, i praktiken ramla ner från trädet genom att få felmeddelande som på bilden eller rätt och slätt ”404 Not Found”. Det är just länkarna som är så känsliga i det här avseendet. Det finns säkert många stavfel som smugit sig in i mina tusentals textsidor, men dem kanske du inte ens skulle upptäcka.

Det är precis så här med mutationer i levande varelser. Ibland märks de knappt av, men andra gånger slutar hela sidan att fungera – organismen dör. Hur många av dem förbättrar organismen (eller webbsidan)? I praktiken ingen!

Men är det verkligen helt omöjligt att ändra strukturen på en befintlig webbsida? Nejdå. Men skulle jag lägga in en ny rubrik vid sidan av de övriga här ovanför så skulle jag behöva ägna flera dagar åt att först identifiera alla inblandade länkar, sedan manuellt justera dem och till sist dubbelkolla så att jag inte råkat missa någon.

Levande organismers genetik är uppbyggd på liknande sätt. Tror du att livet är enklare eller mer komplext än den här webbsidan? Du har rätt, svindlande mer komplext. Det går inte att bygga en webbsida genom att slumpmässigt ändra html-koden och se vad som funkar. Och det går definitivt inte för evolutionen att bygga människor och hasselmöss genom slumpmässiga mutationer och naturligt urval.

Det är därför det heter webbdesign och inte webbolution. Det är ett mysterium att det fortfarande finns intelligent folk som inbillar sig sådant trams.

Copyright © 2026 Göran Schmidt
Template design by Andreas Viklund
Tillbaka till startsidan